Tietoa Invesdor Groupista

Olemme digitaalinen sijoituspalveluyritys, jonka juuret ulottuvat vuoteen 2012. Tältä sivulta löydät tietoa yrityksemme historiasta, työkulttuurista sekä tiimistämme.

Invesdor Group tuo yhteen eurooppalaiset yritykset ja sijoittajat ympäri maailmaa operoimillaan digitaalisilla Invesdor.com- ja Finnest.com-sijoitusalustoilla. Toimilupamme puitteissa meillä on mahdollisuudet auttaa asiakasyrityksiä 28 maassa Euroopan talousalueella (EEA) järjestämään rahoituskierroksia; tällä hetkellä toimimme aktiivisesti Suomessa, Ruotsissa, Tanskassa, Norjassa, Itävallassa ja Saksassa.

Invesdor Groupin pääkonttori sijaitsee Helsingissä. Yrityksellä on toimistot myös Wienissä ja Berliinissä ja sijoittajia ympäri maailmaa. Olemme kansainvälinen ammattilaisten tiimi, joka vastaa järjestämiemme rahoituskierrosten dealflow-prosesseista, sijoittaja- ja asiakassuhteista, juridisesta taustatyöstä, markkinoinnista ja alustojen teknologisesta kehitystyöstä.

Yrityksen juuret ovat vuodessa 2012, jolloin Invesdor perustettiin Helsingissä. Keväällä 2019 Invesdor Group otti merkittävän askeleen: kaksi edelläkävijäyritystä yhdistyivät ja muodostivat uuden, entistä vahvemman crossborder-toimijan. Digitaalisen rahoituksen pohjoismainen edelläkävijä, Best Nordic Fintech Startup -palkinnon vuonna 2018 voittanut Invesdor yhdisti voimansa Finnestin kanssa, joka on johtava joukkorahoitusalusta vakavaraisille keskisuurille yrityksille Euroopan saksankielisissä maissa.

Yhdessä tuomme yhteen kunnianhimoiset yritykset Pohjoismaista ja DACH-alueelta yli 80 maasta ympäri maailmaa tulevien piensijoittajien ja sijoitusyritysten kanssa.

Invesdor Oy on Finanssivalvonnan valvoma sijoituspalveluyritys (toimilupa FIVA 39/02.02.00/2014). Finnest GmbH on Invesdor Oy:n sidonnaisasiamies Itävallassa.

Yrityskulttuurimme

Invesdor Groupin toimintaa ohjaa kolme ydinarvoamme:

  • Play fair
  • Get things done
  • Be professional, and have fun

Mitä teemme: Mahdollistamme ja kehitääme digitaalista sijoittamista ja rahoitusta yli maantieteellisten rajojen.
Miksi teemme: Haluamme rakentaa parempaa Eurooppaa luomalla rahoitukselle erinomaisen digitaalisen ekosysteemin.

 

Invesdor-tiimi

Johtoryhmä

Günther Lindenlaub

Chief Executive Officer

guenther.lindenlaub@invesdor.com

Riikka Koskenohi

Chief Operative Officer, Dpt CEO

riikka.koskenohi@invesdor.com

Robert Sjöblad

VP, Finance & HR

robert.sjoblad@invesdor.com

Dealflow-, sijoittaja- ja asiakkuussuhdetiimi

Lasse Mäkelä

Founder

lasse.makela@invesdor.com

Reinhard Hönig

Head of Sales, DACH

reinhard.hoenig@invesdor.com

Andre Voigt

Head of Sales, Germany

+49 162 1962387

andre.voigt@invesdor.com

Martin Hofstadler

Sales & Business Development

+43 676 3854428

martin.hofstadler@invesdor.com

Georg Stiegelmair

Campaigns, Marketing & PR

georg.stiegelmair@invesdor.com

Viola Ghavidel

Investor & Campaign Management

viola.ghavidel@invesdor.com

Nea Raahenmaa

Client Manager

nea.raahenmaa@invesdor.com

Kehitystiimi

Manfred Hellar

CTO Finnest

manfred.hellar@invesdor.com

Petteri Kääpä

CTO Invesdor

petteri.kaapa@invesdor.com

Ivan Durcik

Full Stack Developer

ivan.durcik@invesdor.com

Jakub Ceppan

Full Stack Web Developer

jakub.ceppan@invesdor.com

Lakitiimi

Jenni Granlund

Legal Counsel

jenni.granlund@invesdor.com

Markkinointi ja viestintä

Helmut Buchmasser

Senior Expert Online Marketing

helmut.buchmasser@invesdor.com

Talous ja HR

Jessica Partanen

Office Manager

jessica.partanen@invesdor.com

Invesdor Oy:n hallinto- ja ohjausjärjestelmä

1. Invesdor Oy:n hallinto- ja ohjausjärjestelmät täyttävät luottolaitostoiminnasta annetun lain (610/2014; luottolaitoslaki) 7 luvun 1 §:n mukaiset vaatimukset. Hallitus arvioi säännöllisesti luottolaitoksen hallinto- ja ohjausjärjestelmien tehokkuutta ja huolehtii siitä, että luottolaitoksen sisäiset valvontajärjestelmät ovat luotettavia.

2. Invesdor Oy:n hallituksen kokoonpano ja työskentely täyttävät luottolaitoslain 7 luvun 2 §:n mukaiset vaatimukset. Hallituksen kokoonpano on monipuolinen, osaaminen monipuolista ja molemmat sukupuolet ovat edustettuina hallituksessa. Hallitus arvioi säännöllisesti työskentelynsä ja kokoonpanonsa lainmukaisuutta.

3. Invesdor Oy:n hallituksen jäsenet ja toimiva johto täyttävät luottolaitoslain 7 luvun 4 §:n luotettavuus- ja pätevyysvaatimukset.

4. Invesdor Oy noudattaa luottolaitoslain 7 luvun 5 §:n mukaisia johdon ajankäyttöä koskevia vaatimuksia.